funny-cats-and-dogs-hd-wallpapers-24.jpg     

AKO NA TO?

Aby ste poskytli svojej mačke tú najlepšiu starostlivosť, je potrebné porozumieť jej správaniu a návykom. Mačka je priateľské, ale svojhlavé zviera. Nie je jednoduché primäť ju robiť niečo, čo nechce. Jej výchova preto nespočíva v donucovaní a trestaní, ale v postupnom presviedčaní. Je lepšie začať s výchovou u mačiatka, máte tak väčšiu šancu na úspech, ale i dospelá mačka si dokáže osvojiť návyky, ktoré od nej budete vyžadovať. Rozhodne sa vyplatí sledovať a rešpektovať individuálne zvyklosti vašej mačky.

Malé mača okamžite začne preskúmavať nové prostredie, v ktorom sa ocitlo. Bohužiaľ si však zatiaľ neuvedomuje všetky nebezpečenstvá, ktoré naň číhajú v podobe rôznych nástrah a pascí. A jeho zvedavosť sa tak preň môže ľahko stať životu nebezpečnou. Stačí však dodržiavať niekoľko základných pravidiel, a vaše mačiatko sa bude v novom prostredí cítiť ako doma – príjemne a v bezpečí. Mača by nemalo mať prístup k otvoreným oknám, mohlo by vypadnúť. Ak nebývate v prízemí, je dobré okná opatriť sieťami proti hmyzu. Dávajte pozor aj na vchodové dvere, mača by nimi mohlo ľahko vykĺznuť von a už netrafiť späť.

Ak máte doma aj iné domáce zvieratá, musia sa veľmi rýchlo naučiť žiť s novým mačacím prírastkom. Avšak rôzne zvieratá hovoria rôznymi jazykmi, preto dávajte pozor na rôzne príznaky: pes napríklad zdvíha tlapku, keď sa chce hrať, naproti tomu mačka robí to isté, keď sa snaží brániť. Je dobré mača otrieť kúskom vášho oblečenia, prenesiete tak naň svoj pach a mača sa stane prijateľnejším pre ostatné, už zabývané zvieratá.

Kým svoje mača pustíte prvý raz von, nezabudnite ho dať očkovať proti rozšíreným onemocneniam, ako sú mačacia chrípkaenteritídainfekcie horných ciest dýchacích abesnota. Vybavte svoje mača malým príveskom, kde uvediete svoje menoadresu a číslo telefónu. Až pôjdete k veterinárovi, budete potrebovať vhodnú prenosnú schránku. V ponuke sú v rôznych veľkostiach a najlepšie je vybrať si takú, ktorú budete môcť používať aj potom, keď  váš maznáčik celkom dospeje.

Čistota pol života:

Mačky sa všeobecne tešia dobrému zdraviu. Trpia len niekoľkými ochoreniami, a i tým sa dá zabrániť správnou hygienou, očkovaním, pravidelnými návštevami u veterinára a vhodnou vyváženou potravou. Vaše mača je čistotné stvorenie, samo si čistí srsť a stará sa o ňu, ale z času na čas by ste mu mali trochu pomôcť. Časté a pravidelné česanie alebo kefovanie vám pomôže udržať srsť vášho maznáčika naozaj čistú, čo je mimoriadne dôležité pri dlhosrstých plemenách.

Tu je päť krokov popisujúcich nenáročnú starostlivosť o srsť:
 
1. Položte mača na plochu, ktorá je ľahko umývateľná.
2. Starostlivo a jemne ho vykefujte smerom„po srsti“.
3. Pomocou kefy odstráňte odumreté chlpy.
4. Počas kefovania mača hlaďte.
5. Nakoniec jeho srsť vytrite bavlnenou handričkou alebo mäkkou kožou.

Toaleta:

Mačiatka sa naučia vykonávať svoje fyziologické potreby pozorovaním a kopírovaním svojich matiek. Ale ak vaše mača túto možnosť nemá, nie je ťažké ho to naučiť. Mačiatka potrebujú vykonať svoju toaletnú potrebu po každom kŕmení, takže práve v tomto okamihu by ste mača mali uchopiť a položiť na toaletnú misku.

Jednou z najdôležitejších aktivít pre ne je totiž hra. My „páničkovia“ môžeme mačkám taký život len závidieť. Hrou trénujú svoju kondíciu, postreh, lovecké metódy i rýchly útek. Najmä pre mača je hra nevyhnutnou prípravou schopností, ktoré potrebuje v dospelom veku. Každá chvíľka, kedy sa s mačičkou hráte, navyše pomáha vytvárať a upevňovať vaše priateľstvo. Chuť do hry vypovedá zároveň o dobrom zdraví a pohodovom rozpoložení mačky.